Home > Vyberte si destinaci > Skotsko > Shetlandy – divoké ostrovy severu

Shetlandy – divoké ostrovy severu

Přestože Shetlandy nejsou na hledáčku mnoha cestovatelů, mají mnoho co nabídnout. Skvostné pobřeží, útesy, zelené pláně a historické pozůstatky. Pradávná kultura dýchá kolem, z kamenných domů, malých přístavů i pustých osad. Doslova, divoké ostrovy severu.

PLAN - PRICE

Description

text

Základní cena

18 900 Kč 

Ubytování - kempovné, bödy

Místní dopravu autobusem

Veškeré trajekty

Průvodcovské služby

Organizační služby před zájezdem

Informační materiály

Pojištění CK proti úpadku

Letenky

cca 12 000 Kč 

Letenky nejsou v základní ceně zájezdu,

ale v případě zájmu vám je rádi zajistíme.

Můžete tak letět bez obav s průvodcem.

Přibližné náklady

 cca  30 900 Kč

Odhadované náklady na vaší cestu.

Nepočítáme jídlo, cestovní pojištění,

vstupy a suvenýry.

Day 1
1. den:

Letecký přesun na Shetlandy.

Day 2
2. den:

Celodenní turistika. V dopoledních se projdeme mezi prehistorickými archeologickými nálezy Jarshof. Památky Jarshof nejsou chloubou pouze Shetlandských ostrovů, ale i celé Velké Británie. Skýtají pozůstatky od roku 2500 BC až po 17. století. Poté budeme pokračovat pěšky k přírodní kráse, písečnému mostu na ostrov Svatá Nina. Přechod do kempu.

Day 3
3. den:

Celodenní turistika. Půjdeme podél kouzelného pobřeží, až se dostaneme k přístavu na ostrov Mousa. Ostrov Mousa je významný díky historickému pozůstatku Broch. Poté se opět vydáme severně podél pobřeží, po skvostných stezkách shetlandských ostrovů.

Day 4
4. den:

Ráno se přesuneme městskou dopravou do Scalloway, odkud se vydáme na túru s kouzelnými výhledy na město a jeho zříceninu hradu. Poté si projdeme městečko, dokoupíme zásoby a vydáme se místní dopravou na západ hlavního ostrova, do města Walls.

Day 5
5. den:

Ráno se vydáme na dvoudenní pobřežní túru kolem západního výběžku shetlandských ostrovů. Túra Vás ohromí svým magickým členitým pobřežím a všudypřítomnou volností. Přespání ve volné přírodě.

Day 6
6. den:

Pokračování túry. Po vršcích útesů budeme pokračovat přes Dale, Sandness až k malému přístavu West Burrafirth. Cestou budeme mít možnost pozorovat život ptactva na útesech a zdejší faunu. Když budeme mít štěstí, mohli bychom zahlídnout i odpočívající teleně. Přespání ve volné přírodě.

Day 7
7. den:

Trajektem se doplavíme na ostrov jménem Papa, který se díky svým geologickým úkazům stal chráněnou oblastí. Je známý pro své ohromující skalní útesy, jeskyně a kamenné archy. Kouzla ostrova si nenecháme ujít a celý ho obejdeme. Pro potěšení dobrodruhů přespíme na ostrově. Užijeme si opravdovou divočinu necivilizovaného ostrova.

Day 8
8. den:

Návrat na pevninu. Poté dojdeme k autobusu na hlavní silnici a odpoledne se místní dopravou přesuneme až na sever shetlandských ostrovů, do města Baltasound. Pěší přesun na přespání k Burrafirth.

Day 9
9. den:

Celodenní tůra v přírodní rezervaci Hermaness. Chráněná oblast Vás uchvátí svým skalnatým pobřežím a nepřeberným životem ptactva. Půjdeme kolem pobřeží až k magickému výhledu na majestátný maják. Odpolední přesun do kempu blízko města Uyeasound.

Day 10
10. den:

Trajektem se dopravíme na ostrov Fetlar, který je nazýván zahradami Shetland. Je významný díky své flóře, fauně i historickým pozůstatkům civilizace. Projdeme se po ostrově, zavítáme například k historické stavbě Brough Lodge, či k zálivu Funzie. V odpoledních hodinách se vrátíme zpátky do kempu na pevninu.

Day 11
11. den:

Ráno se přesuneme do Lerwicku, hlavního města a přístavu Shetlanských ostrovů. Prohlídka města. V odpoledních hodinách se přesuneme na jižní cíp ostrovů, do města Sumburgh, z kterého nás bude čekat cesta zpátky do ČR.

Day 12
12. den:

Návrat do České republiky.

DOPRAVA

Během zájezdu budeme využívat nejvíce vlastní síly a budeme se pohybovat pěšky. Pro delší trasy a urychlení budeme využívat místní autobusovou dopravu.


UBYTOVÁNÍ

Ubytování na zájezdu bude různorodé. Budeme spát ve vlastním stanu v kempech (4 noci), na tábořišti (1 noc), úplně "na divoko" (3 noci) a v takzvaných bödech, což jsou bývalé rybářské kamenné domy (3 noci). V každém kempu je k dispozici minimálně malá kuchyňka, sprcha a vždy nějaká zásuvka pro dobíjení baterií.


STRAVA

V rámci zájezdu není poskytována strava. Stravování probíhá z vlastních zásob dovezených z České republiky nebo dokoupených v místních obchodech (možnost dokoupení základních potravin bude průměrně po 3 dnech).


CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění není zahrnuto do ceny zájezdu. Můžete si jej zajistit sami nebo si u nás můžete objednat cestovní pojištění spolu se zájezdem, vše potřebné vyřídíme za vás.

Balík zájezdového cestovního pojištění Union B stojí na celou dobu zájezdu 336 Kč. Tento balíček obsahuje kromě pojištění léčebných výloh v zahraničí také pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění a další doplňkové připojištění.

Dokumenty k pojištění: podrobný rozsah pojištění B včetně pojistných limitů; všeobecné pojistné podmínky; pojistná knížka pro účastníky zájezdů;


PLATEBNÍ MOŽNOSTI

Cenu zájezdu můžete uhradit vcelku do 14 dní po objednání zájezdu. Můžete využít také možnost rozložení ceny do třech plateb (celková cena je stejná):
 1. rezervační záloha – 2 000 Kč, úhrada do 7 dní po objednání zájezdu,
 2. zálohová platba – 9 000 Kč do 14. 3. 2019
 3. doplatek – 8 500 Kč do 14. 5. 2019.


DALŠÍ INFORMACE K ZÁJEZDU

 
 • VÍZA
Pro vstup na území Velké Británie neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz

 

 • OČKOVÁNÍ
Do Velké Británie není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodceňovat očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

 

 • MĚNA
Ve Skotsku se platí britskou librou (GBP, 1 GBP = cca 29 CZK). Narazíte však i na skotskou libru. Pokud vám však nějaké zbudou, nechte si je vyměnit za anglické, v Čechách je odmítají vyměnit. Ve městech najdete bankomaty a ve většině restaurací a obchodech je možné platit platební kartou.

 

 • ČAS
Na Shetlandech (ve Skotsku) je o 1 hodinu méně než v České republice.

 

 • ELEKTŘINA
Do 220 V zásuvek používaných ve Skotsku budete potřebovat redukci.

Letecká přeprava na zájezd a zpět do České republiky není zahrnuta do ceny zájezdu. V případě zájmu vám letenky ale rádi zajistíme. Můžete tak letět bez obav s průvodcem.

 • Jaká je běžná cena letenek?
U jednotlivých zájezdů vždy uvádíme přibližnou cenu letenek. Tyto ceny vychází z našich předchozích zkušeností a cen v daném období. Vždy pro nás není klíčovým parametrem cena, ale vhodnost k danému zájezdu. Někdy je podle nás lepší připlatit si pár stovek navíc a letět přímým letem a nebo třeba přiletět před setměním a v klidu se ubytovat a navečeřet. Přesto vývoj na trhu s letenkami dlouhodobě sledujeme a snažíme se je pro vás koupit co nejvýhodněji.
 • Kdy se přihlásit na letecký zájezd?
Čím dříve se přihlásíte, tím lépe se letenky shání. V pozdějších termínech letenky nemusí být dostupné a nebo se musí komplikovaně přestupovat. Letenky kupujeme až ve chvíli, kdy je naplněna minimální potřebná kapacita zájezdu. 
 • Jakým způsobem se hradí cena leteckého zájezdu?
Jakmile bude naplněna minimální nutná kapacita pro realizaci zájezdu, ozveme se vám s aktuální nabídkou na zakoupení letenek. Letenky zajišťujeme prostřednictvím naší sesterské firmy Go2fly s.r.o., která se zabývá výhradně prodejem letenek. Pokud budete s nabídkou souhlasit, přijde vám e-mailem faktura s údaji k platbě. Po zaplacení faktury, vám běžně v průběhu následujícího dne zašleme zakoupené letenky. V případě, že si chcete letenky zajistit sami, zaškrtněte příslušné pole při rezervaci zájezdu. Následně jen vyčkejte na naplnění minimální potřebné kapacity. Nemusíte nám pravidelně psát a zjišťovat aktuální stav, ihned jakmile to bude aktuální, ozveme se vám.
 • Odkud odlétáme?
U každého zájezdu je v bočním panelu uveden "Začátek zájezdu", kde uvádíme odkud pravděpodobně budeme odlétat a za lomítkem udáváme místo kde začíná samotný název. Zpravidla jde o hlavní město cílové destinace. V případě vašeho zájmu letět z Bratislavy, Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
 • Může se termín zájezdu změnit?
Ano, může. Ale pouze po dohodě s ostatními účastníky (o max. 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nebo výhodnější nabídku letenek. Pokud s posunem termínu nesouhlasíte, tak můžete od smlouvy o zájezdu odstoupit.
 • Lze stornovat letecký zájezd?
Pokud budete muset zájezd stornovat, bude vám účtováno storno dle našich všeobecných smluvních podmínek. Storno letenky se řídí podmínkami letecké společnosti a někdy může činit až 100 % ceny letenky. Proto dobře přemýšlejte při samostatném nákupu letenek. Účastníkům zájezdu nabízíme možnost pojištění storna zájezdu u Union pojišťovny, který pokrývá většinu ceny zájezdu.

Pozn.: Jiný postup může existovat v případě leteckých zájezdů, které pořádáme ve spolupráci s některou z našich partnerských CK.

Cena obsahuje:

 • ubytování - kempovné, bödy
 • místní dopravu autobusem
 • veškeré trajekty
 • průvodcovské služby
 • organizační služby před zájezdem
 • informační materiály
 • pojištění CK proti úpadku

Za příplatek:

 • letenka (Praha-Sumburgh)
 • vstupy do památkových objektů
 • pojištění léčebných výloh
Cena zájezdu 18 900 Kč/osoba

Stručný přehled

 • 6 - 12 osob
 • Skotsko
 • Praha/Sumburgh
 • letecky - není v ceně zájezdu
 • místní dopravou a pěšky
 • 11 nocí ve vlastním stanu
 • zájezd je bez stravy
 • vícedenní turistika natěžko
 • všechny věci si každý nese v batohu na zádech
 • 8
 • nelze uplatnit