Home > Vyberte si destinaci > Všechny zájezdy > Írán – Persií na Damávand

Írán – Persií na Damávand

Starodávná Persie patřila odpradávna mezi nejvyspělejší kouty planety. Během naší návštěvy se necháme okouzlit místní vzdělaností a přátelským přístupem obyvatel, snažících se prostřednictvím turismu vyvrátit nepravdivé mýty, které se o zemi šíří. Iráncům na tom, jak je jejich země v zahraničí vnímána, velice záleží. Užijeme si přívětivé okolí a spoustu milých setkání, během kterých s námi místní budou chtít probírat situaci u nás v Evropě, a nebo nám rádi poodhalí místní zvyky, tradice a způsoby života.

Během cesty po této neobyčejné zemi nelze opomenout perlu místní kultury a historie město Isfahán s mnoha památkami zařazenými na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, světoznámou výrobu perských koberců, bazary doslova přetékající kořením a drahými kovy a v neposlední řadě orientální kuchyni. Poznáme pouštní město Kashan a užijeme si výlet do pouště s noclehem ve 400 let starém zrekonstruovaném Karavanseraji. Pro mnohé však bude hlavním cílem cesty výstup na nejvyšší asijský vulkán Damávand (5 671m), který patří mezi relativně snadno dostupné vrcholy. Aklimatizací nám bude výstup na Mt. Tochal (3 933 m), tyčící se přímo nad Teheránem.

PLAN - PRICE

Description

text

Základní cena

20 700 Kč 

Místní doprava

Ubytování

Průvodce

Výlet do pouště

Permit pro výstup

Informační materiály

Letenky

cca 8 000 Kč 

Letenky nejsou v základní ceně zájezdu,

ale v případě zájmu vám je rádi zajistíme.

Můžete tak letět bez obav s průvodcem.

Přibližné náklady

 cca  28 700 Kč

Odhadované náklady na vaší cestu.

Nepočítáme jídlo, cestovní pojištění,

vstupy a suvenýry.

« 1 z 2 »

Day 1
1. den:

Letecký přesun z ČR do Íránu. Dle aktuální nabídky letenek se létá buď z Prahy nebo Vídně do Teheránu. Po ubytování bude následovat večerní prohlídka centra města s možností procházky po tamějším bazaru. Nenecháme si ujít ani navštěvu Golestánského paláce či náměstí Azadi se stejnojmennou monumentální věží.

Day 2
2. den:

Následující den se budeme věnovat výstupu po trase Darband na Mt. Tochal (3 933 m) čnící nad íránskou metropolí. Přespání na horské chatě Šir Pala (2 750m) nám poskytne úchvatné noční pohledy na čtrnácti miliónové hlavní město.

Day 3
3. den:

Druhý den aklimatizačního výstupu dosáhneme vrcholu Mt. Tochal (3 933 m) odkud nás čekají překrásné výhledy na Elborzské pohoří s dominujícím kuželem Mt. Damávand. Posléze bude následovat sestup a druhá noc na chatě Šir Pala.

Day 4
4. den:

Den započneme sestupem zpět k úpatí hory do Teheránu. Možný je i sjezd lanovkou. Z íránské metropole se posléze přesuneme směrem k Damávandu do základního basecampu v městečku Polur.

Day 5
5. den:

Terenními auty se necháme vyvézt k výchozímu bodu výstupu do výšky 3 100 m, čímž si část cesty ušetříme. Čeká nás zhruba pětihodinový pochod do třetího výškového tábora v nadmořské hladině 4 250 m, kde přenocujeme.

Day 6
6. den:

Časně z rána zahájíme výstup na nejvyšší íránský vrchol Damávand (5 610 m), čeká nás zhruba šestihodinový výstup a čtyřhodinový sestup zpět do třetího výškového tábora.

Day 7
7. den:

Ráno sestoupíme zpět do údolí, do městečka Polur, kde se budeme po zbytek dne věnovat zaslouženému odpočinku.

Day 8
8. den:

Následující den máme jako rezervní pro výstup v případě špatného počasí. Za příznivých podmínek podnikneme výlet do kvetoucích luk u přehrady Lar Lake, odkud se nám naskytnou nádherné výhledy na celý kužel Damávandu. V podvečer se přesuneme do Kashanu, kde přenocujeme.

Day 9
9. den:

Výlet v poušti a solné jezero nedaleko Kashanu patří k nezapomenutelným zážitkům, které nemůžeme vynechat. V odpoledních hodinách se přesuneme do Isfahánu. Ne nadarmo se říká, že kdo navštívil Isfahán jako by navštívil polovinu krásy světa. Rychle se necháme vtáhnout pohodovou atmosférou tohoto města právem zařazeného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Budeme objevovat nespočet krásných míst jako je monumentální půlkilometrové náměstí Imám Square, Hasht-Behesht palác či systém mostů s dominující perlou - mostem Seeosepol. Možností je také půldenní výlet na Soffeh Mountain (2 073m). Večer si nenecháme ujít téměř rodinnou atmosféru panující na náměstí Imám Square, ochutnáme místní dobroty a pokoupíme rukodělné suvenýry na tamějším bazaru.

Day 10
10. den:

Isfahán a jeho krásy

Day 11

Ráno se přesuneme do Teheránu a dále na letiště, odlet do ČR. Alternativou je odlet přímo z Isfahánu.

DOPRAVA

K přepravě po Íránu využíváme pronajatý mikrobus, místní linkový autobus, taxíky a jeepy.

Letecká přeprava na zájezd a zpět do České republiky není zahrnuta do ceny zájezdu (zájezd začíná a končí v Teheránu ). V případě zájmu vám letenky ale rádi zajistíme. Můžete tak letět bez obav s průvodcem. Více informací k nákupu letenky najdete na samostatné záložce.


UBYTOVÁNÍ

Ve městech spíme v příjemných hotelech ve dvou až čtyřlůžkových pokojích. Pod Damávandem v jednoduchém hostelu či u našeho horského vůdce doma. V horách pak v horských chatách. Pro spaní na horských chatách doporučujeme spací pytel, případně pro větší komfort i karimatku.


STRAVA

Stravu si zajišťuje každý individuálně z vlastních zásob, které lze snadno a levně průběžně dokupovat v obchodech a na tržištích. Ve městech je možné využít pouličních jídelen nebo restaurací (ceny jsou nižší než v ČR). Na horských chatách lze zakoupit základní občerstvení a vařič tak není třeba. Během výstupu na Damávand si zajistíme polopenzi. Pod Damávandem pak využijeme pohostinnosti rodiny našeho horského vůdce.

Voda z kohoutku či ověřených zdrojů je bez problémů pitná, v případě pochybností doporučujeme klientům dezinfikovat vodu Sanosilem nebo převařením. Lze kupovat také vodu balenou.


CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění není zahrnuto do ceny zájezdu. Můžete si jej zajistit sami nebo si u nás můžete objednat cestovní pojištění spolu se zájezdem, vše potřebné vyřídíme za vás.

Balík zájezdového cestovního pojištění Union A30 stojí na celou dobu zájezdu 750 Kč. Tento balíček obsahuje kromě pojištění léčebných výloh v zahraničí také pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění, pojištění nevydařené dovolené, pojištění doprovodu, pojištění předčasného návratu a nečerpaných služeb, pojištění opožděného nástupu na zájezd a další doplňkové připojištění.

Dokumenty k pojištění: podrobný rozsah pojištění A30 včetně pojistných limitů; všeobecné pojistné podmínkypojistná knížka pro účastníky zájezdů;


PLATEBNÍ MOŽNOSTI

Cenu zájezdu můžete uhradit vcelku do 14 dní po objednání zájezdu. Můžete využít také možnost rozložení ceny do dvou plateb (celková cena je stejná):
 1. rezervační záloha –  12 700 Kč, úhrada do 7 dní po objednání zájezdu,
 2. doplatek  8 000 Kč do 15. 5. 2019 (21. 8. 2019).


DALŠÍ INFORMACE K ZÁJEZDU

 
 • VÍZA
Pro vstup do Íránu platí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Zažádat si o něj můžete osobně na Íránské ambasádě na Hřebenkách v Praze (https://1url.cz/rM2Eh) či elektronicky na https://evisatraveller.mfa.ir/en/request/applyrequest/

Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz

 

 • OČKOVÁNÍ
Do Íránu není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Doporučeno je základní očkování pro každého cestovatele: očkování proti žloutence – hepatitidě typu "A" i "B" a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost pravidelných očkování proti tetanu a dalším.  Aktuální situaci však doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

 

 • MĚNA
V Íránu se platí Íránským riálem (IRR, 1 000 IRR = cca 0.54 CZK). Ceny jsou však většinou udávány v túmánech (1 túmán = 10 íránských riálů). S sebou na výměnu vezměte americké dolary nebo eura. Z důvodu stále přetrvávajícího mezinárodního hospodářského embarga se kurz může i v průběhu několika dní značně měnit, avšak platí, že za své stovky dolarů či eur obdržíte milióny riálů, tudíž pořádný svazek bankovek. Z bankomatu si zde nevyberete a kartou také nikde nezaplatíte. Je potřeba přivézt si dostatečnou hotovost v amerických dolarech či eurech. V Teheránu na náměstí Ferdosi najdete dostatek směnáren. Ceny v Íránu jsou obecně nižší než v ČR.

 

   • ČAS
V Íránu činí časový posun +2,5 h v době zimního času, +1,5 h v době letního času oproti České republice.

 

   • ELEKTŘINA
Zásuvky jsou evropského typu, napětí 220 V. Adaptér není nutný.

 

   • BEZPEČNOST
Írán patří i přes současné bezpečnostní hrozby v okolních státech k nejbezpečnějším zemím celého regionu. Doposud nejsou známy žádné případy násilí v zemi. Místní obyvatelé a hlavně vláda ve snaze změnit to, jak je Írán ve světě vnímán, působí vlídným a přátelským dojmem. Návštěvníci si tak mohou užívat neobyčejně milého přijetí od místních a velmi příjemné atmosféry ve společnosti.

 

   • NÁROČNOST
Jedná se o 11 denní výpravu zaměřenou na poznání nejzajímavějších míst Íránu. Postupně se aklimatizujeme tak, abychom byli připraveni na vyvrcholení programu, kterým je bezesporu výstup na nejvyšší horu Íránu, mohutný vulkán Damávand. Technicky není ani tento výstup obtížný, adekvátní fyzická kondice je však nezbytná. Vrcholový den je třeba vystoupat 1 400 m. Program je koncipován tak, aby byla příležitost se seznámit s historií i místní architekturou. Pro výstup na Damávand navíc využijeme služeb místního horského vůdce. Batohy si lze nechat vynést a snést koníky. Pro lepší průběh aklimatizace doporučujeme nejpozději měsíc před akcí vyrazit do Alp a přespat na některé z výše položených horských chat.

 

   • POVINNÉ VYBAVENÍ
Spací pytel vhodný i pro teploty kolem nuly, kvalitní a pohodlný batoh, čelovka, vysoké trekové boty a sandály, trekové hole, přípravek na dezinfekci vody, zimní outdoorové oblečení (v červnu včetně sněhových návleků, rukavic, čepice), případně také mačky a turistický cepín ( ty lze za poplatek zapůjčit i na místě a jejich využití rozhodneme těsně před akcí).

Letecká přeprava na zájezd a zpět do České republiky není zahrnuta do ceny zájezdu. V případě zájmu vám letenky ale rádi zajistíme. Můžete tak letět bez obav s průvodcem.

 • Jaká je běžná cena letenek?
U jednotlivých zájezdů vždy uvádíme přibližnou cenu letenek. Tyto ceny vychází z našich předchozích zkušeností a cen v daném období. Vždy pro nás není klíčovým parametrem cena, ale vhodnost k danému zájezdu. Někdy je podle nás lepší připlatit si pár stovek navíc a letět přímým letem a nebo třeba přiletět před setměním a v klidu se ubytovat a navečeřet. Přesto vývoj na trhu s letenkami dlouhodobě sledujeme a snažíme se je pro vás koupit co nejvýhodněji.
 • Kdy se přihlásit na letecký zájezd?
Čím dříve se přihlásíte, tím lépe se letenky shání. V pozdějších termínech letenky nemusí být dostupné a nebo se musí komplikovaně přestupovat. Letenky kupujeme až ve chvíli, kdy je naplněna minimální potřebná kapacita zájezdu. 
 • Jakým způsobem se hradí cena leteckého zájezdu?
Jakmile bude naplněna minimální nutná kapacita pro realizaci zájezdu, ozveme se vám s aktuální nabídkou na zakoupení letenek. Letenky zajišťujeme prostřednictvím naší sesterské firmy Go2fly s.r.o., která se zabývá výhradně prodejem letenek. Pokud budete s nabídkou souhlasit, přijde vám e-mailem faktura s údaji k platbě. Po zaplacení faktury, vám běžně v průběhu následujícího dne zašleme zakoupené letenky. V případě, že si chcete letenky zajistit sami, zaškrtněte příslušné pole při rezervaci zájezdu. Následně jen vyčkejte na naplnění minimální potřebné kapacity. Nemusíte nám pravidelně psát a zjišťovat aktuální stav, ihned jakmile to bude aktuální, ozveme se vám.
 • Odkud odlétáme?
U každého zájezdu je v bočním panelu uveden "Začátek zájezdu", kde uvádíme odkud pravděpodobně budeme odlétat a za lomítkem udáváme místo kde začíná samotný název. Zpravidla jde o hlavní město cílové destinace. V případě vašeho zájmu letět z Bratislavy, Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
 • Může se termín zájezdu změnit?
Ano, může. Ale pouze po dohodě s ostatními účastníky (o max. 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nebo výhodnější nabídku letenek. Pokud s posunem termínu nesouhlasíte, tak můžete od smlouvy o zájezdu odstoupit.
 • Lze stornovat letecký zájezd?
Pokud budete muset zájezd stornovat, bude vám účtováno storno dle našich všeobecných smluvních podmínek. Storno letenky se řídí podmínkami letecké společnosti a někdy může činit až 100 % ceny letenky. Proto dobře přemýšlejte při samostatném nákupu letenek. Účastníkům zájezdu nabízíme možnost pojištění storna zájezdu u Union pojišťovny, který pokrývá většinu ceny zájezdu.

Pozn.: Jiný postup může existovat v případě leteckých zájezdů, které pořádáme ve spolupráci s některou z našich partnerských CK.

Cena obsahuje:

 • místní dopravu
 • 2x ubytování v hotelu
 • 4x ubytování na horské chatě
 • 2x v soukromí
 • 1x v karavanseraji
 • služby průvodce
 • služby místního horského vůdce Damávand
 • permit pro výstup na Damávand
 • výlet do pouště
 • pojištění storna zájezdu
 • zákonné pojištění CK
 • informační materiály a DPH

Za příplatek:

 • zpáteční letenka včetně tax a poplatků cca 8 000 Kč
 • vstupní vízum cca 75€
 • cestovní pojištění
 • členství v Alpenvereinu
Cena zájezdu 21 500 Kč/osoba

Stručný přehled

 • 6 - 12 osob
 • Írán
 • Praha/Teherán (Isfahán)
 • letecky
 • pronajatým mikrobusem, místním linkovým autobusem, taxíky a jeepy
 • 2x ubytování v hotelu, 4x ubytování na horské chatě, 2x v soukromí, 1x v karavanseraji
 • zájezd je bez stravy
 • turistika se zátěží v nadmořské výšce přes 5 500 m. n. m.
 • na trecích si každý nese vše potřebné v batohu na zádech (při výstupu na Damávand možnost využít koníky), ve městěch chodíme pouze s malým batohem, ostatní věci zůstávají na ubytování
 • 7
 • nelze uplatnit