Finsko – zajímavá místa

FINSKÁ MĚSTA

HELSINKY

jsou přímořské město na bohatě členitém pobřeží s množstvím zátok, zálivů a drobnými ostrovy. Jeho srdcem je přístav, ve kterém kotví mohutné trajekty. Město je turistickým centrem a obvykle prvním místem které turisté ve Finsku navštíví. Jádro města tvoří secesní a empírové budovy, které přežily devastující válku a rybí tržiště. Na západ od něj najdete symbol Helsinek, sochu mořské víly s fontánou od Ville Vallgrena z roku 1908. Na druhé straně od rybího trhu stojí Prezidentský palác z roku 1814, formální sídlo hlavy státu. Nedaleko od něj je umístěna pravoslavná Uspenská katedrála z červených cihel (9,30 – 16 hod) s bohatou sbírkou ikon a dalších předmětů. Oficiální helsinské centrum stojí kolem Senátního náměstí se sochou cara Alexandra II. a bílou luteránskou katedrálou Tuomiokirkko s modrými kopulemi (9 – 18 hod.).

Nejznámější turistickou atrakcí je bývalá námořní pevnost Suomenlinna, od Helsinek vzdálená 15 min lodí. Nachází se na skupině ostrovů a roku 1991 byla zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Byla vybudována Švédy v roce 1748, aby chránila Helsinky od moře. Délka obranných zdí je 8 km, v 290 budovách jsou mimo jiné umístěny i kiosky a restaurace, kostel, knihovna, muzea, škola apod.

ROVANIEMI

je hlavním městem Laponska a výchozí místo pro turistiku v této oblasti. V roce 1944 bylo město zcela zničeno a současné nové Rovaniemi bylo postaveno po válce.

Ve městě je jedno z nejlepších finských muzeí se skleněným atriem Arktikum (10 – 18 hod) a interaktivními ukázkami severní fauny a flóry, informacemi o národech severských zemí, exponáty kanoí, obydlí, rybářského náčiní, krojů, výstavou o Sámech a pohnutou historií Rovaniemi.

Kostel s působivými freskami a oltářem s postavou Krista v laponské krajině byl také obnoven v roce 1950 v rámci poválečné výstavby.

V Rovaniemi nechybí ani nabídka výletů na motorových saních nebo na saních tažených husky nebo soby, na sobí safari nebo prohlídku sobí farmy, říční plavbu nebo raftování v divoké vodě.

Necelých 8 km od města leží polární kruh, finsky Napapiiri. Ten se stal rezidencí Santa Clause, jehož kult se nám připomíná na každém kroku v turistickém komplexu s obchůdky. Je zde i hlavní pošta Santa Clause. V zimních měsících některé části města skutečně vypadají jako z pohádky.

MĚSTEČKO SAVONLINNA

se rozkládá na ostrovech mezi jezery Haapavesi a Pihlajavesi, v samém srdci této jezerní oblasti. Městu dominuje vodní hrad Olavinlinna, ve kterém je pořádán operní festival. Jednotlivá představení bývají nezapomenutelným zážitkem. Nedaleko hradu je zajímavé muzeum lodí. Savonlina je i dnes důležitým centrem lodní dopravy jezerní oblasti.

Vodní hrad Olavinlinna (10 – 17 hod, 5 EUR)
v městečku Savonlinna je jedním z nejvelkolepějších evropských hradů. Je posazený na skalnatém ostrůvku uprostřed vody. V době konání operního festivalu se sem vejde až 2300 návštěvníků.

Hrad měl chránit východní hranici říše. Od počátku 18. stol. byl okupován Rusy. Části, zničené požárem, byly citlivě zrestaurovány. V současné době je možné absolvovat komentovanou prohlídku, vedoucí přes původní věže, bašty i komnaty.

Vedle hradu je v bývalé sýpce z roku 1852 umístěno Regionální muzeum s expozicí k vývoji místního kraje – lovecké a zemědělské nářadí a díla současných umělců. Nedaleko kotví 3 parníky z roku 1900, ve kterých je Muzeum lodí.

KILPISJÄRVI

je nejsevernější finské osídlené městečko mezi nádhernými horami a jezerem Kilpisjärvi, jehož vznik je opředen starými legendami o obrech. Z osady lze podniknout túru na nejvyšší horu Finska, Halti – 1328 m.n.m., nebo se projít k místu společné hranice Finska, Norska a Švédska a odtud se vydat na horu Saana.
Kilpisjärvi se skládá ze dvou osad, vzdálených od sebe asi 5 km. Hlavní jižní osada má informační kancelář, hotel, benzinovou pumpu, supermarket.

KERIMÄKI

Kerimäki je malá vesnice, které dominuje největší dřevěný kostel na světě. Do jeho interiéru se vejde až 5000 lidí. Takto naddimenzovaný kostel byl postaven podle plánů místních obyvatel v době, kdy v Kerimäki žilo asi 12000 obyvatel a kostel navštěvovali i věřící ze širokého okolí.
Výška hlavní lodi kostela je 27 m, obdélníkový interiér má rzměry 42 x 45 m. V zadní části je i zimní kaple pro 300 lidí. Interiér je bez ozdob. Před zvonicí je kavárna a obchod se suvenýry, ze zvonice je hezký výhled do okolí.
Otevřeno 10 – 16, popř. 10 – 18 hod.


NORSKÉ PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI A HORY

NÁRODNÍ PARK REPOVESI

byl založen v roce 2003 a rozkládá se na území 15 km². Krajina je tvořena rozsáhlými a neobydlenými lesy, strmými skalisky a řadou průzračně čistých jezer a rybníčků. Repovesi nabízí 40 km značených tras pro pěší turistiku. Některé z nich jsou vzhledem k převýšení poměrně náročné. Stezky bývají doplněny žebříky a zábradlím.

NÁRODNÍ PARK SYÖTE

byl založen v roce 2000 a rozkládá se na rozloze 299 km². Tvoří ho řetězec starých lesů. Jedna čtvrtina území parku je pokryta rašeliništi různých typů.

NÁRODNÍ PARK PYHÄ-LUOSTO

je nově rozšířený národní park z roku 1938 s dobrými cestami, vedoucími přes zalesněné bažiny a spojujícími dvě lyžařská střediska, Pyhä a Luosto. Na rozloze 142 km² se vyskytují geologické speciality, staré původní lesy a mokřady a několik roklí, z nichž nejvýraznější je 200 m hluboká Isokuru Gorge. K této rokli vede 10 km dlouhý okruh. Pro delší a náročnější treky s přenocováním je vhodné zakoupit podrobnou mapu v návštěvnickém centru.

NÁRODNÍ PARK OULANKA

zahrnuje území o rozloze 270 km²a byl založen v roce 1956. Je jedním z nejhezčích parků Finska. Leží u ruských hranic v nejjižnější části Laponska a zahrnuje i povodí řeky stejného jména a jejích přítoků. Řeky se zařezávají hluboko do skalního podkladu, vytvářejí kaňony, peřeje a vodopády. V severní části jsou bažiny. Národním parkem prochází 70 km dlouhá Medvědí stezka s řadou tábořišť s srubů.

NÁRODNÍ PARK PALLAS-YLLÄSTUNTURI

je s rozlohou 1020 km² třetí největší NP Finska. Byl vytvořený v roce 2005 spojením jiného staršího parku a přírodní rezervace. Jejím středem vede 55km dlouhá turistická stezka a najdete zde i řadu kratších naučných stezek.

SAANA (SAANATUNTURI) – 1029 m.n.m.

je hora u finského jezera Kilpisjärvi. Sníh se zde někdy drží až do července. Pro Sámy tato hora byla posvátným místem.